Článek o nové vložce NISA 2010

Nevím, není-li zbytečné čtenářům Petrol magazínu znovu představovat firmu ETK s.r.o. Jablonec nad Nisou. Zainteresovaní čtenáři již jistě vědí, že se firma ETK zabývá mimo jiné čištěním a vložkováním nádrží.

Co by však mohla být nová informace,  je  to, že se firma ETK aktivně věnovala a věnuje vývoji nových materiálů vhodných pro vložkování nádrží.

Od založení firmy roku 1990 jsme pracovali na vývoji materiálu pro vložkování nádrží skladujícími automobilové benzíny. V roce 1991 se nám podařilo tento materiál certifikovat FTZÚ Ostrava-Radvanice, VÚ ITC Zlín, PTB Braunschweig, BAM Berlín a poté úspěšně instalovat téměř po celé Evropě.

Již v této době vznikali první myšlenky na tzv. univerzální vložku, která by umožňovala uskladňování všechna běžná média vyskytující sena čerpacích stanicích. Jde tedy o: BA 95N, BA 91N, BA 91S, BA 98N, NM,Bionaftu a celou řadu chemikálií . Samozřejmě, že na tyto látky vložky již existují a používají se. Doposud však nebyl materiál, který by odolal všem produktům. Z tohoto důvodu si firma ETK stanovila nelehký úkol takovouto vložku vyvinout.

Byl to opravdu běh na dlouhou trať, protože z počátku se jevil materiál pro vložkování benzínových nádrží WH1B, jako odolný vůči všem běžným ropným produktům a proto se testování ubíralo tímto směrem. Postupem času jsme však bohužel museli konstatovat, že bio složky obsažené v bionaftě jsou k tomuto materiálu velmi agresivní a ničí ho. Přidáváním biosložek do motorové nafty se stávala vložka nevhodnou i pro toto médium.  Po uvedení nového produktu E85 na trh se nároky na materiál, ještě zpřísnily.  Tento produkt byl vůči našim vložkám vůbec nejagresivnější.

Počátkem roku 2008 jsme měli v rukách materiál, který po sérii našich testů a pozorování, vykazoval nejlepší odolnost vůči všem dostupným pohonným hmotám. Proto jsme jeho vzorky poslali do výzkumného ústavu ITC Zlín, kde dlouhodobě podrobovali náš materiál nejrůznějším zkouškám. Výsledkem testů bylo potvrzení, že materiál JE odolný vůči všem produktům, na které byl testován. (BA 95N, NM, SMN, MEŘO,E85) Dalším krokem našeho vývoje bylo zhotovení několika pilotních vložek pro použití v běžných skladovacích nádržích na čerpacích stanicích. Na vlastní náklady jsme vyvložkovali nádrž na čerpací stanici KM-PRONA v Mladé Boleslavi, kde se v té době začal prodávat produkt E85. Ostatní produkty jsme již testovali na našich čs. ETK – Praha Průmyslová, ETK – Hodkovice nad Mohelkou a ETK – Liberec. (byli to pravděpodobně první čerpací stanice s ,, trojplášťovými  nádržemi´´) Takto vyvložkované nádrže jsme podrobili důkladné denní  kontrole, abychom zjistili, jak se materiál chová, když je vystaven vlivům proměnlivých  tlaků a teplot, měnícímu se množství skladovaného média a s tím související pnutí materiálu.

Zhruba po 18ti měsíčním testování jsme byli připraveni požádat certifikaci nové vložky ,, NISA 2010´´ dle ČSN EN 13463-1:2009; ČSN EN 13160-1:2004; ČSN EN 13160-7:2003 Fyzikálně technickým zkušebním ústavem v Ostravě-Radvanicích.

Volná místa

Hledáme montéra pro servis nádrží na pohonné hmoty.

Jde o práci na čerpacích stanicích po celé ČR. Nabízíme mzdu 25000 - 40000 Kč, příspěvek na stravování.

Řezání laserem

Nově nabízíme řezání a gravírování nekovových materiálů laserem.

Certifikát DIBt

Obdrželi jsme rozhodnutí o technickém schválení („Zulassung“, číslo Z-65.30-587) našeho vložkovacího systému Nisa 2011 verze 2014.

ETK foam
animace funkčnosti podtlakového indikačního zařízení
animace funkčnosti přetlakového indikačního zařízení

Vložkování nádrží, čištění nádrží,
servis a výstavba čerpacích stanic

ETK s.r.o.
Skřivánčí 9a
466 01 Jablonec nad Nisou

Tel.: 737 227 660, 483 360 077
Fax: 483 360 099

E-mail:
etk@etk.cz

ID: 00554812
DIČ: CZ00554812

kde nás najdete